Чорнобиль не має минулого часу

Чорнобиль не має минулого часу

35 років тому сталася Чорнобильська катастрофа. Відтоді територія у 30 км навколо ЧАЕС є зоною відчуження.

Понад 116 тисяч мешканців цієї території евакуювали після аварії. Дотепер потрапити сюди можна лише за спеціальними пропусками.

30-кілометрова зона відчуження не має форму кола, як іноді помилково вважають. Радіаційне забруднення випало плямами, через вітер та погодні умови сформувалося кілька слідів.

З одного боку, це земля, на якій наче як завмерло людське життя, територія смерті з пустими очницями вікон і розкиданими фотографіями на прогнилих підлогах. З іншого, життя у зоні якраз вирує. Катастрофа 1986 року дала природі шанс показати, на що вона здатна без людини. І та показала: за три десятиліття колишні доглянуті села перетворилися на ліси, де володарюють птахи і звірі.

Втім, не згасло і людське життя: у Зоні відчуження постійно перебуває кілька тисяч робітників, які обслуговують об’єкти ЧАЕС та житлового Чорнобиля, а серед закинутих сіл де-не-де зустрічаються доглянуті, обжиті оселі. Там живуть самосели – люди, які повернулися доживати вік на рідну землю, бо кращої за неї не існує.

І хоча офіційно їх на цих землях не має бути, вони є, і їм допомагають. У зоні існує група з роботи з само поселенцями, яка опікується їхніми проблемами: стежать за роботою автолавки (продукти – ті ж самі, що в звичайному магазині: хліб, молоко, ковбаси, крупи, печиво тощо), привозять дрова на зиму, вивозять самоселів на медобстеження до спеціалізованої лікарні у Чорнобилі.

У 2017 році на території зони відчуження почав діяти Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник, створений відповідно до указу президента. Його територія займає дві третини зони відчуження.

Місто Чорнобиль, назва якого тепер стала метою для відвідин України багатьох туристів, – нині фактично адміністративний центр зони відчуження. Попри відсутність населення, інфраструктура тут підтримується.

У місті є офіційні будівлі, пошта, поліція, пожежні служби, комунальні служби, гуртожитки і чотири магазини, є електрика, газ і вода. На перший погляд, центр Чорнобиля нічим не відрізняється від іншого невеликого містечка України.

Та око швидко вихоплює порожні будинки, а коли звертаєш з головної вулиці, стає очевидно, що мешканці давно поїхали звідси, залишивши свої домівки природі.

Учнів нашої школи вразили події 35-річної давнини. Вони надихнули дітей на творчі роботи.

Учениця 6-Б Шаповалова Ксенія підготувала відеоролик про катастрофу на ЧАЕС.

У 7-8 класах провели виховні години, присвячені катастрофі на Чорнобильській АЕС. Учні здійснили віртуальний тур залами музею Чорнобиля. Після обговорення  наслідків аварії на атомній станції, діти прийшли до висновку: важливо  робити все можливе, щоб не шкодити навколишньому середовищу і починати слід з себе.  Разом учні розглянули поради WWF щодо дружніх до природи звичок і обрали ті, що можуть самостійно втілити в життя.

Поділитися в мережі