Недрукований Чорнобиль

Недрукований Чорнобиль

Аварія на Чорнобильській АЕС відбулася 26 квітня 1986 року. Але радянська преса мовчала аж до 4 травня, коли у газеті «Правда» вперше було повідомлено у невеликій замітці про відвідування  Чорнобильської АЕС членами політбюро.

Зате шведська преса вже 28 квітня повідомила про «витік радіації». «Джерело витіку, – як писала газета, – на сході від нас і Фінляндії». Після Швеції про підвищення рівня радіації заявили уряди Фінляндії, Норвегії та Данії. Вже 29 квітня вони звинуватили СРСР, що вони пізно повідомили їх про аварію. (Повідомлення про це було зроблено лише для іноземних ЗМІ, в країні про це – ні слова).

Тему підхопили британські та американські газети. Про подію у Чорнобилі у розвідвідомстві у Вашингтоні отримали з супутників-шпіонів, але, «ушкодження можуть бути набагато страшніші, ніж повідомляють Совєти», вже 30 квітня пише британська Guardian. У той же день американські газети повідомили про зміну напрямку вітру, і чорнобильску радіацію несе на Польщу і далі на Центральну Європу. У США та Європі нервували з того, що отруєна радіацією їжа може потрапити до них. З’явилися повідомлення, що сліди чорнобильської радіації  знаходять у рибі та молоці зі Скандинавських країн. І вже 12 травня було введено заборону імпорту їжі з СРСР та ще шести  східноєвропейських країн. ЗМІ попереджали, що треба щільно мити овочі та фрукти і утриматися від вживання молока тих коров, які їдять свіжу траву.

 А радянська преса продовжувала оптимістичні і брехливі повідомлення про ніби-то майже нормальну радіацію і організовану роботу всіх ланків влади. Лише 6 травня у газеті «Правда» з’явився повноцінний репортаж «Станція та навгруги неї». Писалося про те, як виглядає тепер спорожніла Прип’ять, зруйнований четвертий блок та про героїзм тих, хто першими пішли рятувати країну. Про реальні масштаби та наслідки аварії заговорили значно пізніше.

Поділитися в мережі