Операції під фальшивим прапором у кіберпросторі

Операції під фальшивим прапором у кіберпросторі

, ,

Операції під фальшивим прапором

Є фейки смішні і недолугі, є ворожі види, які не дають результатів. Але є достатньо небезпечні речі, які зроблені майстерно і якісно. Принаймні так, що на них ведуться користувачі у соціальних мережах. Сьогодні поговоримо про операції під фальшивим прапором у кіберпросторі. 

Операції під фальшивим прапором беруть свій початок з давніх давен, але одна із найбільш відомих стосується Другої світової війни. 31 серпня 1939 року нацисти, перевдягнувшись у польську форму, інсценували напад на німецьку радіостанцію у Гливиці. Під виглядом польських солдатів, німці створили фіктивні докази й «зробили» із Третього Рейху жертву польської агресії. Таким чином нацистська пропаганда мала на меті створити формальний привід нападу на Польщу та позбавити її західної підтримки. 

У січні 2022 року російську хакери атакували сайти державних органів влади, опублікувавши там зображення із текстом українською, російською і польською мовою про те, що  персональні дані українців злили в Інтернет і це зробили «за Волинь, за ОУН-УПА, за Галичину, за Полісся, за історичні землі». Таким чином, намагалися створити ілюзію того, що Польща хоче напасти на Україну. 

Уже кілька місяців в українському фейсбуці хтось робить операцію під фальшивим прапором. Наприкінці грудня 2023 року створено сторінку із назвою «Центр інформаційної оборони» (скорочено ЦІО). Ця сторінка не має жодного відношення до державних структур, але створює ілюзію офіційної. Під соусом поширення нібито викриття російських наративів і інформаційних вкидів, насправді поширює ворожнечу і дискредитує представників ЗСУ, влади і ТЦК. Попри низьку кількість підписників на сторінці, дописи мають значне охоплення, а коментарі залишають справжні користувачі, не боти. 

Як же сторінка підіграє російській пропаганді? 

Сторінка використовує тригерні (болючі) для українського суспільства теми: ТЦК, мобілізація, «Єдині новини», вибори та інші. На ці теми публікує правдивий факт, тоді доводить до абсурду, після чого закликає дивитися і довіряти тільки «Єдиним новинам». Наприклад, один із дописів про конфлікти між ТЦК та цивільними. Тема болюча, викликає багато дискусій і суперечок в суспільстві, є випадки, коли представники ТЦК перевищували свої повноваження, є випадки, коли представників ТЦК провокували, є розслідування журналістів щодо представників ТЦК. Тема – скандальна і проблема є. Проте у дописах на сторінці йдеться про те, що, мовляв, всі ситуації про ТЦК, які випливали в медіа, це вигадка і російська пропаганда. 

Або ж інша ситуація: про виїзд чоловіків за кордон. Публікують російський пропагандистський ролик, кажуть, що це фейк. А далі наводять аргументацію у стилі доведення до абсурду: «Насправді в Україні немає жодної різниці між бідними і багатими: і діти можновладців, і прості трактористи з села захищають Батьківщину в лавах ЗСУ. Усі без винятку рівні перед законом про мобілізацію. Тож казки про батальйон “Монако” – це не більше ніж черговий брехливий наратив російської пропаганди», хоча усім зрозуміло, що система далека від досконалості. Так, воюють люди різного достатку і з різних міст та сіл, проте є низка тих, хто втікає з України. І «батальйон Монако» – це не вигадка.  

Окремо дискредитують медіа. Наприклад, публікують правдивий факт про те, що в Україні опублікували список офіційних тг-каналів. Далі додають: «Просимо звернути увагу, що в списку немає жодного українського ЗМІ (НотаЄнота: це неправда, в списку є Укрінформ та Суспільне) — на жаль, ворог навчився майстерно використовувати їх для поширення вигідної собі інформації. Зокрема, все частіше там з’являються “неупереджені” сюжети про невдачі на фронті, корупцію, нелегітимність окремих чиновників і брак забезпечення в армії. Ця інформація не підтверджується незалежними експертами і є суцільною брехнею». Власне, майстерна дискредитація і підбір тем та формулювань, вміле перекручування фактів і брехні.

Ми уже неодноразово писали, що російська пропаганда використовує правдиві факти, які поширює на усе суспільство, будь-які теми, які є проблемними, максимально загострює. І фактично ставить нас у патову ситуацію: бо спростувати проблеми, які є зараз у суспільстві, неможливо. Тому наразі ми просимо зберігати холодний розум і не вестися на зраду. Так, проблем багато, так це будуть використовувати московити всіма можливими способами. Інформаційна війна не менш запекла, воюють за позицію кожного з нас. 

Поділитися в мережі